Aknad "higistavad"

kondents 001Miks tekib akna pinnale kondents? Aknad higistavad...

Kondenseerumine on füüsikaline nähtus, mis tekib temperatuuri langemisel allapoole kastepunkti. Õhus on reeglina alati mingil määral veeauru. Kui temperatuur nii õhus kui esemetel ei ole kastepunktist madalam, siis kondensaati ei teki.

Väline kondenseerumine tekib välimise klaasi keskele. Esialgu võib see olla ehmatav - eeskätt sügiseti ja kevaditi, kui õhuniiskus on kõrge ja õhk jahe, jahtub välimine aknaklaas niivõrd, et kattub kondenseerunud veega. Sisuliselt näitab see head soojusisolatsiooni: toasoe ei jõua välimise klaasini. Harvadel erandjuhtudel võib talvel temperatuuri järsul tõusul nullilähedaste miinuskraadideni juhtuda ka, et aken läheb väljast jäässe.

Sisemine kondenseerumine tekib sisemise klaasi servadesse - esmalt alumisele, siis külgmistele ja viimaks ülemisele servale. Taoline nähtus on tingitud sisemise klaasipinna jahtumisest allapoole toaõhu niiskussisalduse kastepunktist. Seega on siin kaks olulist tegurit, mida silmas pidada: toa õhu suhteline õhuniiskus ja sisemise klaasipinna temperatuur. Neile lisandub veel terve hulk küsimusi: milline on eluruumide niiskuskoormus - elanikud, tegevused, taimed jmt? Kuidas on lahendatud eluruumide ventilatsioon? Kui sügaval seinas paikneb aken? Kuidas pääseb soe õhk klaasipinnani?

external condensation internal condensation
Välimise kondenseerumise illustratsioon: toasoe ei ulatu välimise klaasini Sisemise kondenseerumise illustratsioon: toas on liiga kõrge õhuniiskus

 

Uued aknad-uksed

Uute akende tellimisel soovitame tähelepanu pöörata järgmistele asjaoludele: 3-kordse klaasiga toodetel on parem soojaisolatsioon kui 2-kordse klaasiga toodetel. Sellest tulenevalt on 3-klaasiga tootel suurem tõenäosus välise kondentsi esinemiseks ja väiksem tõenäosus sisemise kondentsi esinemiseks. Viking Window soovitab kondentsi tekke riski vähendamiseks toapoolsel klaasiserval kasutada klaaspaketis nn sooja serva vaheliiste (Swisspacer; Chromatech), mille soojusisolatsioon on oluliselt parem kui alumiiniumist klaaspaketi vaheliistud. Samuti kasutame soojusisolatsiooni parendamiseks 3-kordses klaaspaketis kaht selektiivklaasi.

Olemasolevad aknad-uksed

Enne otsustamist, et teie akendega on midagi juhtunud, tuleks tähelepanu pöörata suhtelisele õhuniiskusele, mis peaks olema vahemikus Rh = 25...45%, ja ventilatsioonile, mis peab tagama siseõhu kvaliteedi. (Loe lisaks Terviseameti spetsialisti artiklit sisekliimast.) Sisemine kondenseerumine on nähtus, mis juhtub teatud keskkonnatingimuste kokkusattumusel sõltumata toote tüübist ja kasutatud materjalidest.

Toa täpse õhuniiskuse määramiseks ei ole kingitustepoest ostetud hügromeeter piisavalt hea. Ka Sinu enese tunnetus ei ole kuigi täpne mõõt toa õhuniiskuse määramiseks. Lausa vastupidi – inimkeha on tihti ekslik mõõdupuu õhuniiskuse määramisel ja selle tunnetust mõjutavad sageli teised mõjurid nagu tolm jms. Õhuniiskuse määramiseks tuleb kasutada professionaalseks kasutamiseks mõeldud hügromeetrit või kuiva ja niisket termomeetrit koos sinna juurde kuuluva diagrammiga.

Lisalugemist: artikkel kondenstist. Terviseameti koduleheküljel olevad uuringud.

 
 

Küsi pakkumist

Sikuta ja lase lahti failid siia või lae üles

Kirja saates annan nõusoleku oma kontaktandmete jagamiseks Viking Window AS müügiesinduse töötajatele.

Tutvu meie Andmekaitse ja privaatsustingimustega!

Tere tulemast meie esindusse!

Viking Window AS
Mäo 72751 Järvamaa
viking@viking.ee
Tel. +372 384 8900
Faks +372 385 3027

Kõik kontaktid